Idag ägnar vi vår tillbakablick i teknikhistorien till en av våra favorittelefoner genom tiderna, Sony Ericsson K800i. En magnifik telefon i en enkel tid där telefonen med flest funktioner vann.
Sony Ericsson lanserade K800i år 2006 och den blev snabbt en av de mest populära telefonerna på marknaden. Denna telefon var Sony Ericssons dåvarande flaggskepp och en av de coolaste telefonerna man kunde ha på den tiden. Den var till och med cool nog för James Bond som använde mobilen i filmen Casino Royale.
Så varför var den så häftig?
Kanske borde vi istället fråga varför den inte skulle varit den häftigaste telefonen just då? Den här telefonen var nämligen rejält påkostad och hade nästan allt man ville ha. Men det var först och främst en viss sak som gjorde den till en riktig höjdare. Detta var nämligen den första telefonen som fick bli märkt med Sonys Cyber-shot-logotyp och det var inte för inget utan detta var utan tvekan den bästa kameratelefonen på sin tid. Den hade en sensor på 3,2 megapixel, ett linsskydd för att undvika repor och något så ovanligt som en riktig Xenon-blixt. Kameratelefoner hade funnit i några år redan men detta var den första där kameran verkligen fick stå i fokus.
Specifikationer
Som vanligt så känns gamla specifikationer lite skrattretande idag men 2006 så var K800i en riktigt högpresterande telefon. K800i var utrustad med en stor skärm på 2 tum och den kunde visa hela 256 tusen färger. Upplösningen låg på 240 x 320 pixlar vilket ger en pixeldensitet på runt 200 ppi. Telefonen var utrustad med Bluetooth 2.0, en frontkamera för videosamtal (VGA), 64 MB internt lagringsminne som var utbyggbart med M2-minneskort.
På den tiden var det även viktigt att skryta med saker som hur många kontakter man kunde ha i adressboken och liknande. Denna telefon kunde ha 1000 kontakter och K800i sparade de 30 senaste numren man ringt eller blivit uppringd av. Den hade även vibrator, Mp3-ringsignaler, FM-radio, IR-port samt en stand-by-tid på 350 timmar med 3G. Något den inte hade var Wifi-antenn eller GPS, då fick man istället vända sig till Nokia N95 som var kungen av funktioner.