399:-
Netgear Prosafe Plus Gs108ev3
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
345:-
img
Netgear ProSafe GS108
Gigabitprestanda i miniformat!
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
1 075:-
img
Ubiquiti EdgeRouter Lite
EdgeMax serien riktar sig till företag/enterprise och förstås avancerade hemma-användare.
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 3
  • Antal WAN-portar 1
+10 kvar
295:-
img
TP-Link Easy Smart TL-SG105E
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
6 kvar
315:-
img
Netgear Prosafe Plus Gs105ev2
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
690:-
img
Ubiquiti EdgeRouter™ X
5-portars gigabitrouter
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 5
8 kvar
-26% 929:- Ord. pris 1 255 kr
img
Netgear ProSafe GS116 16 Port Gigabit Desktop Switch
NETGEAR ProSafe Gigabit Switch, 16 x 10/100/1000 Mbps portar
  • Antal portar 16
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
7 kvar
249:-
img
D-Link DGS-105 5-Port Gigabit Desktop Switch
5 portars gigabit switch i metal chassi.
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
1 834:-
img
Ubiquiti EdgeRouter PoE
Avancerad säkerhet, monitorering samt managering
  • Anslutningsteknik Kabelansluten
  • Antal portar 5
  • Antal WAN-portar 1
+10 kvar
890:-
img
+10 kvar
795:-
img
D-Link DGS-1008P 8-Port PoE Gigabit Desktop Switch
Perfekt för PoE-kameror!
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
276:-
img
Zyxel GS-108B
8-portars gigabitswitch i metall. 5-års garanti. Extremt låg strömförbrukning.
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
649:-
img
Netgear Prosafe Gs108TV2 8-Port Gigabit Smart Switch
8-portars webbövervakningsbar gigabit bordsswitch i robust metallchassi med livstidsgaranti.
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
1 503:-
img
Linksys LGS116P
  • Antal portar 16
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
1 kvar
1 499:-
img
Netgear ProSafe GS724Tv4
Gigabit Smart Switch med 24 10/100/1000Mbps RJ45-portar, 2 dedikerade SFP (mini-GBIC) portar.
  • Antal portar 24
  • SFP Standard SFP
  • Fläkt Nej
+10 kvar
-27% 619:- Ord. pris 850 kr
img
Netgear Prosafe Plus Gs105pe
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
2 kvar
299:-
img
TP-Link TL-SG108 8-port Metal Gigabit Switch
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
219:-
img
TP-Link TL-SG105 5-Port Metal Gigabit Switch
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
9 kvar
+10 kvar
-26% 929:- Ord. pris 1 255 kr
img
Netgear ProSafe GS116 16 Port Gigabit Desktop Switch
NETGEAR ProSafe Gigabit Switch, 16 x 10/100/1000 Mbps portar
  • Antal portar 16
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
7 kvar
-27% 619:- Ord. pris 850 kr
img
Netgear Prosafe Plus Gs105pe
  • Antal portar 5
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Ja
2 kvar
-36% 139:- Ord. pris 218 kr
img
Netgear FS208
Enkel och prisvärd nätverksanslutning
  • Antal portar 8
  • SFP Standard Nej
  • Fläkt Nej
+10 kvar
495:-
img
2 kvar
445:-
img
D-Link DWL-P50
  • Tillverkare D-Link
1 kvar
1 145:-
img
HPE X121 1G SFP LC SX TRANSCEIVER
Upp till 550m med multimode
6 kvar
745:-
img
D-Link DEM 311GT
Högpresterande och tillförlitlig transceiver
+10 kvar
1 295:-
img
Netgear ProSafe AGM731F
SFP fibermodul gigabit multimode
3 kvar
2 495:-
img
Moxa INJ-24
  • Tillverkare Moxa Technologies
2 kvar
545:-
img
1 kvar
2 595:-
img
2 kvar
895:-
img
HPE 1-port Power Injector
När du saknar en switch med PoE
  • Tillverkare HPE
1 kvar
345:-
img
645:-
img
245:-
img
Mikrotik 48Pow 48V 0.8A
  • Tillverkare Mikrotik
595:-
img
1 145:-
img
HPE Nätverkskabel
  • Tillverkare HPE
8 695:-
img

Köp rätt switch till ditt nätverk

Är du ute efter en ny switch? I så fall borde du kunna hitta något för dig på denna sida. Vi har både omanagerade och smarta switchar från tillverkare som Netgear, D-Link, Zyxel samt Linksys med flera.

Vilken switch bör du köpa?

Vilken switch du borde ha är förstås den svåra frågan, vet du dock hur många portar du behöver så blir allt genast enklare. Sedan är frågan vad du ska använda switchen till? Ska du exempelvis koppla upp nätverkskameror eller IP-telefoner hemma så kan en switch med PoE (power of ethernet) vara en bra idé. Denna funktion betyder nämligen att dina prylar kan få ström direkt via nätverkskabeln från switchen. En annan sak att tänka på är om du behöver avancerade funktioner för managering för i så fall bör du kolla under smart switches eller managed layer 2/3.

QoS

Är ni flera personer som använder nätverket samtidigt och på olika sätt så bör du troligen leta efter en switch med QoS (quality of service). QoS-funktionen fixar så att switchen kan prioritera saker som kräver mer bandbredd, som exempelvis Skype, spel och strömmande video för att på så vis se till att allt flyter på bra.

Trevligt med tystnad

Tänk även på att det är trevligt med en fläktlös switch om den ska stå öppet där folk befinner sig.