Letar du efter SFP-moduler eller transceivrar? Hos Dustin hittar du ett brett sortiment av SFP och GBIC för switcharna i ditt företags datornätverk.

En SFP-modul (Small Form-factor Pluggable) är i princip en fiberoptisk modul som passar i en SFP-sockel eller SFP-port på en Ethernet-switch. Den gör det enklare att omvandla Ethernet-signaler till optiska signaler för att överföra och ta emot data. SFP är också känt som mini-GBIC (GigaBit Interface Converter).

SFP är en populär transceiver av ett par skäl. För det första ger en SFP-transceiver snabb kommunikation mellan switchar och viktiga nätverkskomponenter. För det andra erbjuder den många funktioner eftersom SFP fungerar med koppar och fiber. Slutligen är modulerna hot swappable. Det gör den idealisk för utbyggnad eller modifiering av befintliga nätverk utan att man behöver göra om hela kabelinfrastrukturen.

Filter

kr
kr
Mikrotik S+RJ10 10 Gigabit Ethernet 2.5 Gigabit Ethernet 5 Gigabit Ethernet Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011091064 Tillv. art. nr. S+RJ10
  • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Höger kontakttyp RJ-45
5 kvar
945 kr
Pro Optix QSFP28 sändar-/mottagarmodul (likvärdigt med: Cisco QSFP-100G-LR4) 100 Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011125920 Tillv. art. nr. QSFP-100G-LR4-O
  • Produkttyp QSFP28 sändar-/mottagarmodul
  • Länkprotokoll 100 Gigabit Ethernet
  • Vänster kontakttyp LC enkelläge
  • Vänster kontakttyp LC enkelläge
3-4 dagar
6 995 kr
Ubiquiti UDC-3 UniFi 10 Gigabit SFP+ DAC Cable 3M
Artikelnr. 5011079014 Tillv. art. nr. UDC-3
  • Produkttyp 10GBase direktkopplingskabel
  • Vänster kontakttyp SFP+
  • Vänster kontakttyp SFP+
  • Vänster kontakttyp SFP+
32 kvar
545 kr
Ubiquiti UniFi Direct Attach Copper Cable 10GBase 0.5m SFP+ SFP+ 0.5m Svart
Artikelnr. 5011336058 Tillv. art. nr. UACC-DAC-SFP10-0.5M
  • Typ av nätverkskabel 10GBase direktkopplingskabel
  • Vänster kontakttyp SFP+
  • Höger kontakttyp SFP+
  • Längd 0.5 m
3-4 dagar
265 kr
Ubiquiti RJ45-Sfp Tranceiver Module Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet
Artikelnr. 5011070075 Tillv. art. nr. UACC-CM-RJ45-1G
  • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
  • Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
  • Vänster kontakttyp RJ-45
19 kvar
345 kr
Direktronik SFP TP-Link TL-SM311LS
Artikelnr. 5011085532 Tillv. art. nr. 133-4123-2708
    1 kvar
    495 kr
    Ubiquiti U Fiber Single-Mode Gigabit Ethernet
    Artikelnr. 5011021771 Tillv. art. nr. UACC-OM-SM-1G-S-2
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
    8 kvar
    445 kr
    Mikrotik S-3553LC20D
    MikrotikS-3553LC20D
    Artikelnr. 5011167482 Tillv. art. nr. S-3553LC20D
    • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
    • Vänster kontakttyp LC enkelläge
    +100 kvar
    1 095 kr
    Ubiquiti UniFI DAC SFP+ 0.5M
    Artikelnr. 5011181302 Tillv. art. nr. UC-DAC-SFP+
      Beställningsvara
      265 kr
      Digitus DAC SFP+ 10 Gigabit Svart 2M
      Artikelnr. 5011260667 Tillv. art. nr. DN-81222
        11 kvar
        395 kr
        Digitus DAC SFP+ 10 Gigabit Svart 0.5M
        Artikelnr. 5011260665 Tillv. art. nr. DN-81220
          19 kvar
          345 kr
          TP-Link TL-SM311LM Gigabit Ethernet
          Artikelnr. 5010968219 Tillv. art. nr. SM311LM
          • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
          • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
          • Kompatibel modultyp 1 x SFP (mini-GBIC)
          • Vänster kontakttyp LC multiläge
          21 kvar
          219 kr
          Mikrotik S-RJ01 Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet
          Artikelnr. 5011214097 Tillv. art. nr. S-RJ01
          • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
          • Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
          • Vänster kontakttyp SFP (mini-GBIC)
          • Vänster kontakttyp SFP (mini-GBIC)
          10 kvar
          445 kr
          Mikrotik S+85DLC03D 10 Gigabit Ethernet
          Artikelnr. 5011199999 Tillv. art. nr. S+85DLC03D
          • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
          • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
          • Vänster kontakttyp SFP+
          • Höger kontakttyp LC multiläge
          Beställningsvara
          895 kr
          Cisco Small Business MGBT1 Gigabit Ethernet
          Artikelnr. 5010206901 Tillv. art. nr. MGBT1
          • Produkttyp SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)
          • Länkprotokoll Gigabit Ethernet
          • Kompatibel modultyp 1 x SFP (mini-GBIC)
          • Vänster kontakttyp RJ-45
          48 timmar
          1 465 kr
          Mikrotik DAC SFP/SFP+/SFP28 1M
          Artikelnr. 5011233485 Tillv. art. nr. XS+DA0001
            48 timmar
            445 kr
            Pro Optix SFP+ sändar/mottagarmodul (likvärdigt med: Cisco SFP-10G-LR) 10 Gigabit Ethernet
            Artikelnr. 5011125665 Tillv. art. nr. SFP-10G-LR-O
            • Produkttyp SFP+ sändar/mottagarmodul
            • Länkprotokoll 10 Gigabit Ethernet
            • Vänster kontakttyp LC enkelläge
            • Vänster kontakttyp LC enkelläge
            8 kvar
            745 kr
            Ubiquiti UDC-1 UniFi 10 Gigabit SFP+ DAC Cable 1M
            Artikelnr. 5011079012 Tillv. art. nr. UDC-1
              46 kvar
              345 kr

              Visar 18 av 514 produkter