Köp rätt switch till ditt nätverk

Är du ute efter en ny switch? I så fall borde du kunna hitta något för dig på denna sida. Vi har både omanagerade och smarta switchar från tillverkare som Netgear, D-Link, Zyxel samt Linksys med flera.

Vilken switch bör du köpa?

Vilken switch du borde ha är förstås den svåra frågan, vet du dock hur många portar du behöver så blir allt genast enklare. Sedan är frågan vad du ska använda switchen till? Ska du exempelvis koppla upp nätverkskameror eller IP-telefoner hemma så kan en switch med PoE (power of ethernet) vara en bra idé. Denna funktion betyder nämligen att dina prylar kan få ström direkt via nätverkskabeln från switchen. En annan sak att tänka på är om du behöver avancerade funktioner för managering för i så fall bör du kolla under smart switches eller managed layer 2/3.

QoS

Är ni flera personer som använder nätverket samtidigt och på olika sätt så bör du troligen leta efter en switch med QoS (quality of service). QoS-funktionen fixar så att switchen kan prioritera saker som kräver mer bandbredd, som exempelvis Skype, spel och strömmande video för att på så vis se till att allt flyter på bra.

Trevligt med tystnad

Tänk även på att det är trevligt med en fläktlös switch om den ska stå öppet där folk befinner sig.

Kategori

Filter

kr
kr
Mikrotik CRS310-8G+2S+IN 2.5/10 Gigabit Switch

Mikrotik

CRS310-8G+2S+IN 2.5/10 Gigabit Switch

Artikelnr. 5011350805 Tillv. art. nr. CRS310-8G+2S+IN
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 2.5G Ethernet (100/1000/2500)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Switch typ hanterad
6 kvar
3 395 kr
Mikrotik CRS309-1G-8S+IN

Mikrotik

CRS309-1G-8S+IN

Artikelnr. 5011127752 Tillv. art. nr. CRS309-1G-8S+IN
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 1
  • Switch typ hanterad
48 timmar
3 499 kr
Mikrotik CRS310-1G-5S-4S+IN 10 Gigabit Fiber Switch

Mikrotik

CRS310-1G-5S-4S+IN 10 Gigabit Fiber Switch

Artikelnr. 5011280548 Tillv. art. nr. CRS310-1G-5S-4S+IN
  • Rackmontering Ja
  • Switch typ hanterad
  • Switch-lager L3
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
2 kvar
2 329 kr
Mikrotik S+RJ10

Mikrotik

S+RJ10

Artikelnr. 5011091064 Tillv. art. nr. S+RJ10
  • Gränssnittstyp SFP+
  • Fiberoptiska kontakten SFP+
  • Maximal dataöverföringshastighet 10000 Mbit/s
5 kvar
995 kr
Mikrotik CSS610-8G-2S+IN

Mikrotik

CSS610-8G-2S+IN

Artikelnr. 5011199404 Tillv. art. nr. CSS610-8G-2S+IN
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8
  • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
5 kvar
1 449 kr
Mikrotik CRS328-24P-4S+RM Cloud Router Switch

Mikrotik

CRS328-24P-4S+RM Cloud Router Switch

Artikelnr. 5011074169 Tillv. art. nr. CRS328-24P-4S+RM
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24
  • Switch typ hanterad
6 kvar
6 599 kr
Mikrotik CRS354-48P-4S+2Q+RM

Mikrotik

CRS354-48P-4S+2Q+RM

Artikelnr. 5011199421 Tillv. art. nr. CRS354-48P-4S+2Q+RM
  • Rackmontering Ja
  • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
  • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 48
  • Switch typ hanterad
48 timmar
12 499 kr
Mikrotik 48Pow 48V 1.46A

Mikrotik

48Pow 48V 1.46A

Artikelnr. 5010789298 Tillv. art. nr. 48POW
    4 kvar
    255 kr
    Mikrotik S-3553LC20D

    Mikrotik

    S-3553LC20D

    Artikelnr. 5011167482 Tillv. art. nr. S-3553LC20D
    • Gränssnittstyp SFP
    • Fiberoptiska kontakten LC
    • Maximal dataöverföringshastighet 1250 Mbit/s
    98 kvar
    1 095 kr
    Mikrotik S-RJ01

    Mikrotik

    S-RJ01

    Artikelnr. 5011214097 Tillv. art. nr. S-RJ01
    • Typ av ethernet-gränssnitt Gigabit Ethernet
    • Datahastighet för Ethernet-LAN 10, 100, 1000 Mbit/s
    • Antal LAN (RJ-45) anslutningar 1
    15 kvar
    445 kr
    Mikrotik Cloud Router Switch CRS305-1G-4S+IN

    Mikrotik

    Cloud Router Switch CRS305-1G-4S+IN

    Artikelnr. 5011105230 Tillv. art. nr. CRS305-1G-4S+IN
    • Rackmontering Nej
    • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
    • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 1
    • Switch typ hanterad
    7 kvar
    1 818 kr
    Mikrotik RB260GS 5-portars switch med en SFP

    Mikrotik

    RB260GS 5-portars switch med en SFP

    Artikelnr. 5011204079 Tillv. art. nr. CSS106-5G-1S
    • Rackmontering Nej
    • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
    • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5
    • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
    7 kvar
    549 kr
    Mikrotik S+85DLC03D

    Mikrotik

    S+85DLC03D

    Artikelnr. 5011199999 Tillv. art. nr. S+85DLC03D
    • Gränssnittstyp SFP+
    • SFP transceiver typ Fiberoptik
    • Fiberoptiska kontakten LC
    • Stöd för MMF (Multi-mode fiber) Ja
    3-4 dagar
    895 kr
    Mikrotik CSS326-24G-2S+RM Cloud Smart Switch

    Mikrotik

    CSS326-24G-2S+RM Cloud Smart Switch

    Artikelnr. 5011015605 Tillv. art. nr. CSS326-24G-2S+RM
    • Rackmontering Ja
    • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
    • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24
    • Switch typ hanterad
    3 kvar
    2 395 kr
    Mikrotik DAC SFP/SFP+/SFP28 1M 1m SFP/SFP+/SFP28 SFP/SFP+/SFP28

    Mikrotik

    DAC SFP/SFP+/SFP28 1M 1m SFP/SFP+/SFP28 SFP/SFP+/SFP28

    Artikelnr. 5011233485 Tillv. art. nr. XS+DA0001
    • Anslutning 1 SFP/SFP+/SFP28
    • Anslutning 2 SFP/SFP+/SFP28
    • Produktens färg Svart
    3-4 dagar
    445 kr
    Mikrotik CRS106-1C-5S Cloud Router Switch

    Mikrotik

    CRS106-1C-5S Cloud Router Switch

    Artikelnr. 5011070214 Tillv. art. nr. CRS106-1C-5S
    • Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000)
    • Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5
    • Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja
    3-4 dagar
    899 kr
    Mikrotik DAC SFP/SFP+/SFP28 3M 3m SFP/SFP+/SFP28 SFP/SFP+/SFP28

    Mikrotik

    DAC SFP/SFP+/SFP28 3M 3m SFP/SFP+/SFP28 SFP/SFP+/SFP28

    Artikelnr. 5011216213 Tillv. art. nr. XS+DA0003
    • Anslutning 1 SFP/SFP+/SFP28
    • Anslutning 2 SFP/SFP+/SFP28
    • Produktens färg Svart
    48 timmar
    645 kr
    Mikrotik 48V/2A 96W Strömadapter med strömkabel 96W

    Mikrotik

    48V/2A 96W Strömadapter med strömkabel 96W

    Artikelnr. 5011277922 Tillv. art. nr. 48V2A96W
    • Uteffekt 96 W
    48 timmar
    645 kr

    Visar 18 av 42 produkter