img

D-Link DMC 300SC

Mediakonverterare 100B-TX till 100BFX

999 kr
  • Lagerstatus: Skickas omgående +10 kvar
  • Frakt från: 59 kr
  • Artikelnr.
  • 5010042251
  • Tillv. art. nr.
  • DMC-300SC/E

Snabbfakta

Kontakttyp vänster
RJ-45
Kontakttyp höger
SC-läge MultiMode

Nyckelfunktioner

  • Antal Portar TP 1 st
  • Hastighet TP 10/100 Mbps
  • Antal Portar Fiber 1 st
  • Hastighet Fiber 100Base-FX
  • Gränssnitt för Fiber:SC
  • Fiber Mode: Multi Mode (2km)
  • Rackmonteringsbar (19")

 

  • Rackmonteringskit är tillbehör
  • Garanti 2 år

Produktinformation

D-Link DMC 300SC mediakonverterare


D-Link DMC 300SC konverterar från 100B-TX twisted-pair signaler till 100BFX fast ethernet fibersignaler. Det maximala fiberavståndet är två kilometer. Denna produkt har ett kraftigt metallhölje och är utrustad med en RJ-45 TP-port och en SC-fiberport. Enheten lämpar sig både som fristående omvandlare och som installerad i ett DMC-1000 chassi. Till denna mediakonverterare från D-Link finns även tillbehör som ett racketmonteringsset som även det går att finna hos oss på Dustin. Passa även på att titta närmare på övriga produkter i vårt stora utbud.


DMC-300SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet multi-mode fiber-signaler. Maximalt fiber-avstånd är 2 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC fiber-port.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare D-Link
Kontakttyp vänster RJ-45
Kontakttyp höger SC-läge MultiMode
Nätverk och kommunikation
Anslutningsteknik Kabelansluten
Nätverksfunktioner Flow control, full duplex capability, auto-sensing per device, auto-negotiation, store and forward
Mått och vikt
Yttermått bredd 8.8 cm
Yttermått djup 12 cm
Yttermått höjd 2.5 cm
Service och support
Service & Support 2 år