img
img
img
img
img

TP-Link MC110CS

Fibermediekonverterare RJ-45 SC enkelläge

RJ45 till 100 Mbit single-mode SC-fiber

495 kr
  • Lagerstatus: Kan skickas omgående 13 kvar
  • Frakt från: 69 kr
  • Artikelnr.
  • 5010872711
  • Tillv. art. nr.
  • MC110CS

Produktinformation

TP-Link MC110CS är en fibermediakonverterare designad för att konvertera vanlig kopparbaserad Ethernet till 100BASE-FX fiberanslutning. Den stödjer fiber i enkelläge med SC-anslutningar och den maximala kabellängden är 20 km.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare TP-LINK
Produktlinje TP-LINK
Modell MC110CS
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet 100 Mbps
Max överföringsavstånd 20 km
Optisk våglängd 1310 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC enkelläge
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC enkelläge
Gränssnitt 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 100Base-FX - SC single-mode
Statusindikatorer Kollisionsstatus, Duplex-läge för port, Strömförsörjning, Länk/akvititet
Funktioner Flödeskontroll, Halvduplexläge, Fullt duplexläge, Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X)
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder FCC
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 40 °C
Luftfuktighet vid drift 10 - 90%
Dimensioner & Vikt
Bredd 9.5 cm
Djup 7.3 cm
Höjd 2.7 cm
Få förtur till Black Friday!