img
img
img
img

Startech MCM110ST2EU

Fibermediekonverterare RJ-45 ST-läge (multi-mode)

100-megabits fiberkonverterare med äldre ST-anslutningar

795 kr
  • Lagerstatus: Kan skickas inom 48h
  • Frakt från: 59 kr
  • Artikelnr.
  • 5011071092
  • Tillv. art. nr.
  • MCM110ST2EU

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare StarTech.com
Modell 10/100 MM Fiber Copper Fast Ethernet Media Converter ST 2 km
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet
Överföringshastighet 100 Mbps
Max överföringsavstånd 2 km
Antal portar 2
Optisk våglängd 1310 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp ST-läge (multi-mode)
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp ST-läge (multi-mode)
Gränssnitt 1 x Ethernet 100Base-FX - ST multi-mode hona x 2, 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hona
Statusindikatorer Duplex-läge för port, Strömförsörjning, Länk/akvititet
Funktioner Flödeskontroll, Halvduplexläge, Fullt duplexläge, Auto-negotiation
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder FCC, RoHS
Färg Svart
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 10 - 90%
Dimensioner & Vikt
Bredd 7.5 cm
Djup 9.5 cm
Höjd 2 cm
Vikt 90.5 g
Garanti
Garanti 2 års garanti
Garanti detalljer Begränsad garanti - 2 år