Hej! Du använder en gammal webbläsare. Om du vill använda alla funktioner på vår webbplats rekommenderar vi att du besöker oss i en annan webbläsare, till exempel Google Chrome eller Microsoft Edge.

Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC
Startech MCM1110MMLC

StartechMCM1110MMLC

1 595 kr
Frakt från 69 kr
Kan skickas omgående (2 kvar)
Startech artikelnr. MCM1110MMLC
Dustin artikelnr. 5011080906

Vi tipsar

Kostnadseffektiv fiberkonverterare med SFP-port
Denna fibermediaomvandlare är ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att förlänga ditt nätverk över Gigabit-fiber. Den är utrustad med en sändtagare i multiläge som konverterar en RJ45 Ethernet-kopparanslutning till Gigabit-fiber för att förlänga ditt nätverk över större avstånd eller ansluta arbetsstationer till switchar. Omvandlaren ger en kraftfull förlängd nätverkslösning för universitetsområden, företag, myndighetsbyggnader, idrottsplatser eller andra arenor som behöver nätverksåtkomst. Kostnadseffektiv förlängning och tillförlitlig prestanda Gigabit-fibermediaomvandlaren är en kostnadseffektiv och tillförlitlig lösning för kortare nätverksförlängningar. Den ansluter ett Ethernet-nätverk till avlägsna enheter över ett fiberstamnät, med en räckvidd på 550 m med det fiberoptiska gränssnittet.

Mediaomvandlaren har ett hållbart metallhölje som är tillverkat till att ge långvarig prestanda. Mångsidiga anslutningar för bred kompatibilitet Fibermediaomvandlaren är fullt kompatibel med 10/100/1000Base-T Ethernet-nätverk och stöder auto-negotiation för att ansluta nätverk med olika hastigheter och enheter till ett Gigabit-fibernätverk. Den ger mångsidiga anslutningar till dina befintliga nätverk och enheter så att du kan maximera användningen och prestandan på din äldre utrustning. Sändtagaren i multiläge är löstagbar så att du i framtiden kan ändra den för att tillgodose dina nätverksbehov. Enkel installation och kompakt behändighet Den okontrollerade fibermediaomvandlaren har en fristående design med enkel plug-and-play-installation för att garantera snabb och enkel installation. Omvandlaren har en kompakt storlek som ger dig flexibla installationsalternativ - inklusive väggmontering för att spara utrymme.

Specifikation MCM1110MMLC

Allmänt

Tillverkare
StarTech.com
Produktlinje
StarTech.com
Modell
Multimode (MM) LC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Network - 550m - Gigabit Ethernet - 850nm - with SFP Transceiver (MCM1110MMLC)
Förpackad kvantitet
1
Produkttyp
Fibermediekonverterare

Kabel

Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
LC multiläge

SFP-modul

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Typ av kablage
Ethernet 1000Base-LX, Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 1000Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 10Base-T
Max överföringsavstånd
550 m
Funktioner
Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Jumbo Frames-support, Link Fault Pass Through function (LFP), Metallhölje
Standarder
FCC, MSA, RoHS, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z

Nätverk

Länkprotokoll
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Överföringshastighet
1 Gbps
Optisk våglängd
850 nm

Hårdvaruspecifikation

Färg
Brun
Gränssnitt
1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - LC multi-mode hona x 2, 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona
Min driftstemperatur
0 °C
Max driftstemperatur
50 °C
Luftfuktighet vid drift
5 - 95 % (icke-kondenserande)

Dimensioner & Vikt

Bredd
7 cm
Djup
2.6 cm
Höjd
9.7 cm
Vikt
200 g

Garanti

Garanti
2 års garanti
Garanti detalljer
Begränsad garanti - 2 år
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Dokument MCM1110MMLC

PDF-dokument

Andra kunder tittade även på