img
img
img
img

Startech MCM1110MMLC

Fibermediekonverterare RJ-45 LC multiläge

Kostnadseffektiv fiberkonverterare med SFP-port

1 495 kr
  • Lagerstatus: Kan skickas inom 48h
  • Frakt från: 69 kr
  • Artikelnr.
  • 5011080906
  • Tillv. art. nr.
  • MCM1110MMLC

Produktinformation

Denna fibermediaomvandlare är ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att förlänga ditt nätverk över Gigabit-fiber. Den är utrustad med en sändtagare i multiläge som konverterar en RJ45 Ethernet-kopparanslutning till Gigabit-fiber för att förlänga ditt nätverk över större avstånd eller ansluta arbetsstationer till switchar. Omvandlaren ger en kraftfull förlängd nätverkslösning för universitetsområden, företag, myndighetsbyggnader, idrottsplatser eller andra arenor som behöver nätverksåtkomst. Kostnadseffektiv förlängning och tillförlitlig prestanda Gigabit-fibermediaomvandlaren är en kostnadseffektiv och tillförlitlig lösning för kortare nätverksförlängningar. Den ansluter ett Ethernet-nätverk till avlägsna enheter över ett fiberstamnät, med en räckvidd på 550 m med det fiberoptiska gränssnittet.

Mediaomvandlaren har ett hållbart metallhölje som är tillverkat till att ge långvarig prestanda. Mångsidiga anslutningar för bred kompatibilitet Fibermediaomvandlaren är fullt kompatibel med 10/100/1000Base-T Ethernet-nätverk och stöder auto-negotiation för att ansluta nätverk med olika hastigheter och enheter till ett Gigabit-fibernätverk. Den ger mångsidiga anslutningar till dina befintliga nätverk och enheter så att du kan maximera användningen och prestandan på din äldre utrustning. Sändtagaren i multiläge är löstagbar så att du i framtiden kan ändra den för att tillgodose dina nätverksbehov. Enkel installation och kompakt behändighet Den okontrollerade fibermediaomvandlaren har en fristående design med enkel plug-and-play-installation för att garantera snabb och enkel installation. Omvandlaren har en kompakt storlek som ger dig flexibla installationsalternativ - inklusive väggmontering för att spara utrymme.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare StarTech.com
Modell Gigabit Ethernet Fiber Media Converter - 850nm MM LC - 550m
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Överföringshastighet 1000 Mbps
Max överföringsavstånd 0.55 km
Optisk våglängd 850 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp LC multiläge
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 1000Base-LX, Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp LC multiläge
Gränssnitt 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - LC multi-mode hona x 2
Funktioner Link Fault Pass Through function (LFP), Jumbo Frames-support, Metallhölje, Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X)
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder FCC, RoHS, MSA
Färg Brun
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 7 cm
Djup 2.6 cm
Höjd 9.7 cm
Vikt 200 g
Garanti
Garanti 2 års garanti
Garanti detalljer Begränsad garanti - 2 år