Utökade telefontider lördag 14/12: 10-15, söndag 15/12: 10-15

img

Allied Telesis AT-MMC2000/LC-60

Fibermediekonverterare

Robust och tillförlitlig mediafiberkonverterare

2 095 kr
  • Lagerstatus: Beställningsvara
  • Frakt från: 69 kr
  • Artikelnr.
  • 5011129529
  • Tillv. art. nr.
  • AT-MMC2000/LC-60

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell MMC2000/LC
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Gigabit Ethernet
Överföringshastighet 1000 Mbps
Max överföringsavstånd 0.55 km
Optisk våglängd 850 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.1Q
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp LC multiläge
Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-SX - LC multi-mode hona x 2, 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona
Statusindikatorer Strömförsörjning, System, Länk/akvititet
Funktioner Full duplex, Monterbar på vägg, Jumbo Frames-support, Energy Efficient Ethernet, Automatic Link Restoration, Auto-negotiation, VLAN-stöd, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Lagra och vidarebefordra
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder UL 60950-1, EN 60950-1, FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, CISPR 22 klass A, EN 55022 Class A
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 5.49 cm
Djup 10.16 cm
Höjd 2.18 cm
Vikt 170 g
Få förtur till Black Friday!