img

Allied Telesis AT MMC200/SC

Fibermediekonverterare RJ-45 SC-läge (multi-mode)

Prisvärd fiberkonverterare i litet format

2 395 kr
  • Lagerstatus: Beställningsvara
  • Frakt från: 59 kr
  • Artikelnr.
  • 5011136134
  • Tillv. art. nr.
  • AT-MMC200/SC-60

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell MMC200/SC
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Fast Ethernet
Överföringshastighet 100 Mbps
Max överföringsavstånd 2 km
Optisk våglängd 1310 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.1Q
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Gränssnitt 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 100Base-FX - SC multi-mode hona x 2
Statusindikatorer Strömförsörjning, System, Länk/akvititet
Funktioner Full duplex, Monterbar på vägg, Jumbo Frames-support, Energy Efficient Ethernet, Automatic Link Restoration, Auto-negotiation, VLAN-stöd, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Lagra och vidarebefordra
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Energiförbrukning 1.7 Watt
Standarder UL 60950-1, EN 60950-1, FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, CISPR 22 klass A, EN 55022 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 50 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 5.6 cm
Djup 10.16 cm
Höjd 2.18 cm
Vikt 170 g