img

Allied Telesis AT-DMC1000/SC

Fibermediekonverterare RJ-45 SC-läge (multi-mode)

DMC-serien är små, prisvärda och kan strömföras med USB

2 295 kr
  • Lagerstatus: Kan skickas inom 48h
  • Frakt från: 59 kr
  • Artikelnr.
  • 5011136137
  • Tillv. art. nr.
  • AT-DMC1000/SC-50

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell DMC1000
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Gigabit Ethernet
Överföringshastighet 1000 Mbps
Max överföringsavstånd 0.5 km
Optisk våglängd 850 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.1Q
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Skrivbord
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 1000Base-SX, Ethernet 1000Base-T
Vänster kontakttyp RJ-45
Höger kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hona, 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode hona x 2
Statusindikatorer Länk/akvititet
Funktioner Drivs via USB, Automatic Link Restoration, Auto-negotiation, VLAN-stöd, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML)
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder RoHS, UL 60950-1, EN 60950-1, FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, CISPR 22 klass A, EN 55022 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 40 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95 % (icke-kondenserande)
Dimensioner & Vikt
Bredd 3.18 cm
Djup 9.14 cm
Höjd 2.16 cm
Vikt 113 g