Allied Telesis AT MC101XL Fibermediekonverterare

Allied Telesis AT MC101XL Fibermediekonverterare

1 645 kr
Frakt från 69 kr
Beställningsvara
Allied Telesis artikelnr. AT-MC101XL-60
Dustin artikelnr. 5011136154

Snabbfakta

  • Produkttyp
    Fibermediekonverterare
  • Länkprotokoll
    Ethernet
  • Överföringshastighet
    100 Mbps
  • Max överföringsavstånd
    2 km

Vi tipsar

Grundläggande fiberkonverterare designad för enkel installation

Produktegenskaper

  • 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX
  • Gränssnitt för Fiber ST
  • Fiber Mode Multi Mode (2 km)
Det finns ingen beskrivning för denna produkt.

Specifikation AT MC101XL

Allmänt

Tillverkare
Allied Telesis
Produktlinje
Allied Telesis AT
Modell
MC101XL
Produkttyp
Fibermediekonverterare

Nätverk

Länkprotokoll
Ethernet
Överföringshastighet
100 Mbps
Max överföringsavstånd
2 km
Optisk våglängd
1310 nm
Nätverksstandarder
IEEE 802.1Q, IEEE 802.3u

Hårdvaruspecifikation

Formfaktor
Extern
Anslutningsteknik
Kabelansluten
Kabeltyp
Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp
RJ-45
Höger kontakttyp
ST-läge (multi-mode)
Gränssnitt
1 x Ethernet 100Base-FX - ST multi-mode hona x 2, 1 x Ethernet 100Base-TX - RJ-45 hona
Statusindikatorer
Duplex-läge för port, Länk OK, Länk/akvititet, MissingLink, Strömförsörjning
Funktioner
Auto-negotiation, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Fläktlös, Fullt duplexläge, Halvduplexläge, MissingLink
Strömförsörjningstyp
Extern strömadapter
Energiförbrukning
6 W
Standarder
CSA, FCC Klass B-certifierade, RoHS, TUV, UL, cUL
Min driftstemperatur
0 °C
Max driftstemperatur
40 °C
Luftfuktighet vid drift
5 - 95 % (icke-kondenserande)

Dimensioner & Vikt

Bredd
10.5 cm
Djup
9.5 cm
Höjd
2.5 cm
Vikt
294 g
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Andra kunder tittade även på