img

Allied Telesis AT-MC102XL

Fibermediekonverterare SC-läge (multi-mode) RJ-45

Konverterar RJ45 till fiber upp till ett avstånd upp till 2 kilometer

1 295 kr
  • Lagerstatus: Kan skickas inom 48h
  • Frakt från: 69 kr
  • Artikelnr.
  • 5011164788
  • Tillv. art. nr.
  • AT-MC102XL

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare Allied Telesis
Produktlinje Allied Telesis AT
Modell MC102XL
Produkttyp Fibermediekonverterare
Nätverk
Länkprotokoll Fast Ethernet
Överföringshastighet 100 Mbps
Max överföringsavstånd 2 km
Antal portar 1
Optisk våglängd 1310 nm
Nätverksstandarder IEEE 802.1Q
Vänster kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Höger kontakttyp RJ-45
Hårdvaruspecifikation
Formfaktor Extern
Anslutningsteknik Kabelansluten
Kabeltyp Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-TX
Vänster kontakttyp SC-läge (multi-mode)
Höger kontakttyp RJ-45
Gränssnitt 1 x Ethernet 100Base-TX - RJ-45, 1 x Ethernet 100Base-FX - SC multi-mode x 2
Statusindikatorer Duplex-läge för port, Strömförsörjning, Länk OK, Testläge, Länk/akvititet
Funktioner Halvduplexläge, Fullt duplexläge, Auto-negotiation, MissingLink, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X)
Strömförsörjningstyp Extern strömadapter
Standarder RoHS, FCC Klass B-certifierade, CSA, UL, TUV, cUL
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 40 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 95%
Dimensioner & Vikt
Bredd 10.5 cm
Djup 9.5 cm
Höjd 2.5 cm
Vikt 294 g
Garanti
Garanti 5 års garanti
Garanti detalljer Begränsad garanti - 5 år
Få förtur till Black Friday!