img
img
img
img

Startech USB 2.0 to Fiber Optic Converter

USB-nätverkskort med fiberanslutning

2 949 kr
  • 48 timmar
  • Frakt från: 69 kr
  • Artikelnr.
  • 5011174179
  • Tillv. art. nr.
  • US100A20FXSC

Snabbfakta

Tillverkare
StarTech
Antal portar
1
Typ av portar
100Base-FX/100Base-SC
Dataöverföringshastighet
0.1 Gbps
Styrkrets
AX88772C
Formfaktor
Extern
Ethernetstandarder
Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-SC
Gränssnitt & PCIe-version
USB 2.0

Produktegenskaper

  • Ger fibernätverksanslutning för bärbara datorer eller surfplattor
  • Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage
  • Lägg till en 100 Mbps 100BaseFX SC Ethernet-anslutning via ett USB 2.0 Type-A-gränssnitt

Produktinformation

Med denna USB till fiberoptik-omvandlare kan du använda USB 2.0-porten (Type-A) på din bärbara dator eller surfplatta för att få en säker fibernätverksanslutning. Windows och Mac-kompatibel. Nätverksadaptern ger en 100 Mbps Ethernet-anslutning och en 100BaseFX SC optisk sändtagare.

Fiberoptisk SC-port - med en optisk sändtagare för 100Base-FX-nätverk levererar USB till fiber-omvandlaren nätverksanslutning med ett maximalt område på 2 km över multimodefiber. Säker fiberanslutning För en pålitlig fiberanslutning skyddar denna USB till fiberoptik-omvandlare ditt nätverk från problem mot elektroniska störningar - ett vanligt problem för RJ45-nätverk. Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage gällande känslig information utan att kompromissa med nätverkshastighet och pålitlighet.

Enkel bärbarhet - den strömförses direkt från USB 2.0-porten så att den är enkel att ansluta när du är på språng. Plug and play Kom igång snabbt. Denna USB till fiberoptik-omvandlare stöder certifierade drivrutiner för Windows, Mac och Linux . När du ansluter adaptern till en USB-port installerar du bara drivrutinerna och adaptern är redo att sända över ett fibernät.

Specifikationer

Allmänt
Tillverkare StarTech
Modell USB 2.0 to Fiber Optic Converter - 100BaseFX SC - 2 km - MM
Produkttyp Nätverksadapter
Hårdvaruspecifikation
Anslutningsteknik Kabelansluten
Formfaktor Extern
Gränssnitt & PCIe-version USB 2.0
Antal portar 1
Typ av portar 100Base-FX/100Base-SC
Gränssnitt 1 x 100Base-FX/100Base-SC - SC - hona - x 2
Tillverkare styrkrets ASIX
Styrkrets AX88772C
Max optiskt överföringsavstånd 2 km
Dataöverföringshastighet 0.1 Gbps
Statusindikatorer Strömförsörjning, Länk/akvititet
Min driftstemperatur 0 °C
Max driftstemperatur 60 °C
Luftfuktighet vid drift 5 - 90%
Färg Svart
Funktioner & protokoll
Ethernetstandarder Ethernet 100Base-FX, Ethernet 100Base-SC
Länkprotokoll Fast Ethernet
Funktioner Drivs via USB, Wake on LAN (WOL)
Standarder IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, Plug and Play, FCC, RoHS
Operativsystemstöd Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, Microsoft Windows Server 2016, Linux 3.5 till 4.11.x LTS-versioner
Dimensioner & Vikt
Bredd 5.5 cm
Djup 26 cm
Höjd 2 cm
Vikt 100 g
Garanti
Garanti 2 års garanti
Garanti detalljer Begränsad garanti - 2 år