Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart
Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart

Startech StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart 

1 695 kr
Frakt från 69 kr
Kan skickas inom 48h
Startech artikelnr. MCMGBSCSM10
Dustin artikelnr. 5011307204

Snabbfakta

  • Anslutningsteknologi
    Kabel
  • Fiberportar kvantitet
    1
  • Fiberoptiska kontakten
    SC

Produktegenskaper

  • Konverterar och utökar ett Gigabit-fibernätverk (1000 Mbps) över fiber i enkelläge på 1000BASE-LX-nätverk
  • Tillhandahåller en kostnadseffektiv Ethernet till fiber/koppar till fiberlänk
  • Stöder maximalt 10 km över duplex fiberoptisk duplex-kabel i enkelläge (SC-anslutning)
  • Kompakt design, kan monteras på väggen
  • Ej blockerande full kabelhastighet för vidarebefordring
  • Tillhandahåller DIP switch som stöder LFPT-funktion (Link Fault Pass-Through)
  • LED-indikatorer för enkel överblick över Ethernet/fibernätverk
  • 1310 nm våglängd
  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning
Denna fibermediakonverterare omvandlar och utökar ett Gigabit Ethernet-fibernätverk (1000 Mbps) upp till 10 km över fiber i enkelläge på 1000BASE-LX-nätverk.

Specifikation StarTech.com MCMGBSCSM10 mediakonverterare för nätverk 1000 Mbit/s 1310 nm Enkelläge Svart

Allmänt

Varumärke
StarTech.com

Nätverk

Maximal dataöverföringshastighet
1000 Mbit/s
Omvandlare inmatningsgränssnitt
1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T
Kommunikationsstandarder
IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Omvandlare utgränssnittet
100Base-LX
Typ av ethernet-gränssnitt
Gigabit Ethernet, Snabb Ethernet
Auto MDI / MDI-X
Ja
Duplex systemet
Fullständig
Datahastighet för Ethernet-LAN
10, 100, 1000 Mbit/s
Jumbo Frames stöd
Ja
Jumboramar
9000
Lagra-och-vidarebefordra
Ja

Anslutningar

Anslutningsteknologi
Kabel
Antal LAN (RJ-45) anslutningar
1
Fiberportar kvantitet
1
Fiberoptiska kontakten
SC

Prestanda

Maximal överföringshastighet avstånd
10000 m
Våglängd
1310 nm
Fiberlägets struktur
Enkelläge
Wavelength-division multiplexing (WDM)
Nej
Medeltid mellan fel (MTBF)
50000 h

Design

Intern
Nej
LED-indikatorer
Aktivitet, Energiljus, Länk
Certifiering
CE, FCC
Produktens färg
Svart

Strömtillförsel

Utgångsspänning
5 V
Spänning
100 - 240 V
Uteffekt
2.6 A
Ingående ström
0.5 A
Extern strömadapter
Ja
Typ av strömkontakt
Typ N

Vikt & dimension

Bredd
105 mm
Vikt
196 g
Djup
70 mm
Höjd
26 mm

Miljökrav

Temperatur vid drift
0 - 50 °C
Temperaturintervall (förvaring)
-10 - 70 °C
Intervall för relativ operativ luftfuktighet
5 - 90 %

Tekniska data

Hållbarhetscertifiering
RoHS

Förpackning

Förpackningens bredd
138 mm
Låddjup
285 mm
Höjd
66 mm
Vikt inkl. förpackning
560 g

Logistikdata

Harmonized System (HS)-kod
85176990

Förpackningens innehåll

AC-adapter inkluderad
Ja
Snabbinstallationsguide
Ja
Det finns inga tillbehör för denna produkt.

Andra kunder tittade även på